Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. února 2020 Dorota

Quo vadis domobrano?

14. 02. 2020 12:02:11
Legislativní záměr postihovat činnost ozbrojených skupin usilujících o ozbrojené prosazení svých cílů je jistě chvályhodný. Nebude příslušné ustanovení zneužitelné i proti domobraně občanů hájících svůj majetek?

Vláda na své schůzi dne 6. ledna 2019 projednala a posoudila návrh poslanců na vydání zákona o nakládání se zbraněmi v některých případech ovlivňujících vnitřní pořádek nebo bezpečnost České republiky (sněmovní tisk č. 669). Přes určité výhrady (celkem 8 výhrad často formulačního charakteru) zaujala vláda k návrhu souhlasné stanovisko.

Navrhovaný zákon stanoví zákaz ozbrojených skupin, spočívající v zákazu zakládat, organizovat nebo vyzbrojovat ozbrojenou skupinu anebo účastnit se její činnosti.

V § 3 odst. 2 je uvedena definice ozbrojené skupiny (nepoužívá se pojem domobrana).

Ozbrojenou skupinou se rozumí skupina osob, která zároveň

a) má povahu paramilitární ozbrojené složky,

b) je určena k ozbrojenému prosazování cílů založených na politické náboženské nebo jiné ideologii, a

c) nakládá se zbraněmi, usiluje o získání přístupu ke zbraním, nebo organizuje osoby, které se zbraněmi nakládají.

V rámci důvodové zprávy předkladatelé návrhu konstatují, že návrh zákona mimo jiné sleduje zabránění vzniku autonomních ozbrojených skupin, které by měly aspiraci nahradit či v souladu s vlastními cíli doplnit, a popř. problematizovat či snížit důvěru v bezpečnostní mechanismy státu, a to i v případech pokud by se o dosažení těchto cílů dané autonomní entity pokoušely formálně v rámci legálních prostředků právního řádu České republiky.

V další části důvodové zprávy předkladatelé přiznávají, že pojem paramilitární ozbrojené složky není v návrhu definován, současně – dle mého názoru nelogicky – tvrdí, že se ale jedná o pojem vysvětlující. Uvedený pojem předkladatelé chápou v těchto rovinách:

1) musí se jednat o uskupení s určitou vnitřní hierarchickou organizační strukturou (organizační aspekt)

2) musí se jednat o organizace paravojenského, popř. parapolicejního či obecněji parabezpečnostního typu (typologický aspekt)

3) tyto pojmy odkazují ke konkrétním příkladům ozbrojených skupin, které na území republiky vznikaly a vyvíjely činnost v minulosti, ať již byl jejich název jakýkoli (historický a srovnávací aspekt)

Stanovovaný zákaz dle předkladatelů však nestojí toliko na definici povahy zakazované ozbrojené skupiny, současně musí být naplněna kumulativně i následující hlediska.

- Musí se jednat o skupinu, která sleduje prosazení určitých politických, náboženských nebo obdobných společenských cílů, založených na určité ideologii,

- dosažení těchto cílů musí zahrnovat (nebo aktivně připouštět) i právě jejich ozbrojené prosazení,

- ozbrojenost skupiny muže spočívat jak v tom, že se zbraněmi nakládá samotná skupina, či o získání přístupu ke zbraním usiluje, nebo s výše uvedeným cílem jen organizuje osoby, které jinak se zbraněmi nakládají (např. coby držitelé zbrojních oprávnění).

Navrhované sankce za přestupek spáchaný porušením uvedeného § 3 je pokuta do výše 200.000,-Kč a zákaz činnosti až na 7 let.

Hypoteticky si představuji následující situaci. Občané nějaké lokality jsou sužováni kriminalitou, přičemž policie není schopna přijmout účinná opatření k řešení uvedeného stavu. Zoufalí občané, když se u příslušných státních institucí nedočkají nápravy natož vyřešení situace, tak se zcela přirozeně a logicky rozhodnou problém řešit společnými silami.

Jistě se mezi nimi najde několik držitelů zbrojních oprávnění, kteří umí se zbraní zacházet. Budou se organizovat, třeba formou sousedských hlídek či podobně. Ozbrojení budou muset být, protože od darebáků, kteří nerespektují zákony a pravidla slušného soužití mohou očekávat cokoli, spíše to horší a obrana má smysl pouze tehdy je-li důraznější než útok.

Budou ozbrojeně prosazovat cíle založené na pravicové konzervativní ideologii, že soukromé vlastnictví je nedotknutelné a tím spíše i tělesná integrita člověka.

V tu chvíli tito občané naplní všechna kritéria § 3 odst. 2 navrhovaného zákona včetně komentáře v důvodové zprávě, že jde o organizaci parabezpečnostního nebo parapolicejního typu.

Proto se obávám, že zákon v tomto znění přijatý by byl snadno zneužitelný právě proti domobraně zoufalých občanů sužovaných kriminalitou např. aktuálně sériová majetková trestná činnost v okolí obce Jesenice.

Považuji za důležité poznamenat, že návrh zákona jako celek považuji za zdařilý a právní úpravu předmětných oblastí za potřebnou. Z obsahu návrhu je zřejmé, že záměr je dobrý a všichni zúčastnění odvedli kus poctivé práce. Jediný problém mám s navrhovaným zněním § 3. Samotný záměr zakázat ozbrojené skupiny ohrožující stabilitu společnosti uznávám, stejně tak i monopol státu na silové složky.

Vzhledem k současnému právně formalistickému výkladu zákonů a dalších právních předpisů se však možného zneužití proti domobraně obávám.

Někdo by mohl namítnout, že ochrana života, zdraví, majetku je základním právem a nemůže to být žádný ideologický cíl. Nejsem přesvědčen, že to je a bude vždy naprostá samozřejmost. Byl bych klidnější, pokud by to takto nějak bylo v uvedeném zákoně výslovně vyjádřeno, jako případná pojistka před účelovým výkladem.

Důležitost problematiky bych ilustroval na druhém dodatku ústavy Spojených států, který považuji za stále aktuální, a který říká, že lidé mají právo držet zbraně a vytvářet milice. Jeho text zní přibližně takto: „Protože je dobře organizovaná milice nezbytná pro bezpečnost svobodného státu, právo lidu držet a nosit zbraně nesmí být porušeno.“

Autor: David Dlouhý | pátek 14.2.2020 12:02 | karma článku: 18.38 | přečteno: 397x

Další články blogera

David Dlouhý

Riziko radikalizace muslimů v našich věznicích

Radikalizace pachatelů trestných činů muslimského vyznání, ke které dochází při výkonu trestu ve věznicích, je palčivým problémem. Jak nástup tohoto fenoménu řešit, respektive je možno mu v našich podmínkách předejít?

20.2.2020 v 11:47 | Karma článku: 19.98 | Přečteno: 725 | Diskuse

David Dlouhý

Jak zůstat slušným občanem?

Rozporuplná až protichůdná soudní rozhodnutí vyvolávají v občanech právní nejistotu. Je vůbec možné za této situace neporušit zákon?

16.2.2020 v 10:50 | Karma článku: 31.53 | Přečteno: 709 | Diskuse

David Dlouhý

Opravdu výsluhy škodí?

Nárok na výsluhový příspěvek vzniká příslušníkovi bezpečnostního sboru, který vykonával službu nejméně 15 let a zároveň nebyl ze služebního poměru propuštěn za spáchání úmyslného trestného činu. Je tento příspěvek spravedlivý?

6.2.2020 v 13:35 | Karma článku: 18.64 | Přečteno: 822 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Kateřina Konečná

Komu tím prospějete, pane primátore?

Radní Prahy se uchýlili k trapnému kroku – přejmenovali náměstí Pod Kaštany na náměstí Borise Němcova.

25.2.2020 v 16:17 | Karma článku: 36.48 | Přečteno: 1153 | Diskuse

Jiří Paroubek

Foldyna odchází...

Sobotní česká média byla naplněna informacemi a poněkud uštěpačnými hodnoceními na adresu J. Foldyny i sociální demokracie.

25.2.2020 v 9:49 | Karma článku: 15.80 | Přečteno: 1259 | Diskuse

Natálie Vachatová

Boris Němcov problémy Prahy rozhodně nevyřeší

V Praze se pilně pracuje. Během jednoho roku stihla Praha vyhlásit stav klimatické nouze, vypovědět sesterskou smlouvu s Pekingem a nově rozhodnout o přejmenování náměstí Pod Kaštany na náměstí Borise Němcova.

25.2.2020 v 8:26 | Karma článku: 41.56 | Přečteno: 1487 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Když politická korektnost stojí za znásilňováním dětí

Zamlčování zločinů cizinců ve jménu politické korektnosti je zvláště odporné, když jsou obětmi děti. Z roku 2014 je známá předně britská kauza Rotherham, přibývají ale i nové případy se stejnými rysy.

24.2.2020 v 7:54 | Karma článku: 46.35 | Přečteno: 10816 | Diskuse

Roman Malach

Zelená destrukce nastupuje

Od roku 2020 začalo pokutování automobilek za emise. Cílem má být ochrana životního prostředí. Jaká je realita? Nepřekvapivě zcela jiná.

21.2.2020 v 8:56 | Karma článku: 40.54 | Přečteno: 1480 | Diskuse
Počet článků 4 Celková karma 22.13 Průměrná čtenost 663

Plukovník PČR ve výslužbě s dlouholetou služební praxí. Předseda odborné komise pro vnitro a policii hnutí Trikolora.

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

I po více než osmi letech od vydání je Skyrim králem erotických modifikací

Díky podpoře uživatelských modifikací se kolem Skyrimu vytvořila silná komunita, která svoji modlu neustále vylepšuje....